Atopowe zapalenie skóry o podłożu alergicznym

lekarze specjaliści > Atopowe zapalenie skóry > Atopowe zapalenie skóry o podłożu alergicznym

Specjaliści Radzą

Atopowe zapalenie skóry o podłożu alergicznym

Bardzo charakterystyczną cechą atopowego zapalenia skóry, choroby która powoduje dolegliwości bardzo nieprzyjemna dla chorego, jest silny świąd skóry. Czynnikami uczulającymi są najczęściej produkty żywnościowe, czasem też alergeny wziewne. Za powstawanie atopowego zapalenia skóry odpowiedzialne są też inne niż alergia czynniki - suchość skóry, zaburzenia autonomicznego układu nerwowego, czynniki psychiczne, suchość powietrza, różne czynniki drażniące, stres, emocje oraz inne, dotychczas nie poznane. Często występuje już u niemowląt, zwykle zaczyna się w wieku powyżej dwóch miesięcy. Zmiany skórne mogą być ograniczone lub bardzo rozległe. Na zmiany skórne mogą się składać w różnych kombinacjach następujące cechy: suchość i szorstkość, napięta skóra, zaczerwienienie, grudki, pęcherzyki. Zmiany te mogą ulec zakażeniu przez bakterie lub wirusy i wtedy stają się sączące i tworzą się strupy.
Chorzy muszą zdawać sobie sprawę, że choroba ta ma wiele współistniejących przyczyn i że różne z nich w różnym stopniu mogą być odpowiedzialne za objawy chorobowe. Zwykle przecenia się udział alergii w atopowym zapaleniu skóry. Inną chorobą alergiczną skóry jest pokrzywka, która charakteryzuje się nagłym początkiem - tworzą się białawe bąble, skóra dookoła nich jest czerwona i nieco obrzęknięta i towarzyszy temu silny świąd. Czasem mogą też towarzyszyć jej obrzęki głębszych warstw skóry, często powiek i warg, rzadziej bardzo niebezpieczne obrzęki krtani. Pokrzywka alergiczna jest najczęściej wywoływana przez pokarmy i leki, rzadziej przez bezpośredni kontakt z sierścią zwierzęcia lub trawą. Niestety, w wielu przypadkach nie udaje się zidentyfikować czynnika uczulającego. Istnieją również inne przyczyny pokrzywki np. zimno, przegrzanie, wysiłek, nasłonecznienie, zakażenia.

Co powinno nasuwać podejrzenie, że zmiany skórne mogą mieć podłoże alergiczne ?
- swędzące zmiany skórne utrzymujące się lub nawracające przez przynajmniej 6 miesięcy
- zmiany skórne w następujących miejscach: zgięcia łokciowe, za kolanami, na kostkach, na nadgarstkach, pod pośladkami, wokół szyi, uszu lub oczu
- zmiany pojawiają się lub nasilają po:
- spożyciu pewnych pokarmów
- po kontakcie ze zwierzętami
- w trakcie lub po wykonywaniu czynności związanych z pracą zawodową

dr Wojciech Janowicz

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.