Etiologia atopowego zapalenia skóry

lekarze specjaliści > Atopowe zapalenie skóry > Etiologia atopowego zapalenia skóry

Specjaliści Radzą

Etiologia atopowego zapalenia skóry

Etiologia nie jest do końca poznana ale uważa się, że powstawaniu atopowego zapalenia skóry rolę odgrywają czynniki genetyczne, odpornościowe oraz środowiskowe. Pod wpływem alergenów następuje reakcja obronna objawiająca się stanem zapalnym skóry. Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą wtórne infekcje bakteryjne, powodowane zazwyczaj przez gronkowca złocistego oraz inne bakterie. Po przekroczeniu pewnej krytycznej granicy nasilenia atopowego zapalenia skóry, następuje coś w rodzaju reakcji łańcuchowej, kiedy jedne problemy powodują powstawanie następnych problemów. Najczęściej są to: infekcja skóry w wyniku błędne koło świądu, drapania oraz podrażnienia.Jednak podstawowym czynnikiem wyzwalającym chorobę, oraz nie dającym się opanować, jest alergia.

Czynniki środowiskowe powodujące atopowe zapalenie skóry:
- substancje drażniące
- alergeny zarówno wziewne, jak i kontaktowe,klimat potliwość drobnoustroje niektóre pokarmy wełna
Czynniki powodujące nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry:
-środki drażniące i alergeny - podrażnienie mechaniczne, mydła, rozpuszczalniki, konserwanty, detergenty, wełna, wietrzny klimat, nadmierne pocenie się
-alergeny wziewne - roztocza kurzu domowego, pleśnie, pyłki, sierść zwierząt
-drobnoustroje - drożdżaki, dermatofity
-pokarmy - jajka, mleko, soja, orzechy, ryby, skorupiaki, pszenica
-inne - stres, czynniki psychiczne

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.