Przebieg atopowego zapalenia skóry

lekarze specjaliści > Atopowe zapalenie skóry > Przebieg atopowego zapalenia skóry

Specjaliści Radzą

Przebieg atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry, zwane również świerzbiączką i egzemą jest schorzeniem charakteryzującym się silnym świądem skóry. Jej specyficznym objawem jest czerwona, swędząca wysypka, dzięki czemu najczęściej mylona jest z łuszczycą. Wypryski są skutkiem wrażliwości skóry w odniesieniu do różnych czynników. Praca, gdzie pracownik ma styczność ze środkami drażniącymi i alergenami, jest narażony na podrażnienia mechaniczne, pracuje z wykorzystaniem rozpuszczalników, konserwantów i detergentów oraz gdzie panuje wietrzny klimat, może przyczyniać się do pojawienia się atopowego zapalenia skóry. Wpływ na pojawienie się tej choroby zawodowej mogą mieć także roztocza kurzu domowego, pleśń, a nawet sierść zwierząt. Drobnoustroje, a nawet stres czy czynniki psychiczne mogą również prowadzić do powstania atopowego zapalenia skóry. Same pokarmy takie jak jaja, soja skorupiaki, pszenica czy orzechy także są wymieniane jako przyczyny AZS.
Atopowe zapalenie skóry ma wieloletni przebieg z okresami, gdy poszczególne objawy są bardziej lub mniej nasilone. Ważną rolę w przebiegu choroby odgrywają również emocje i stan psychiczny chorego.
Do charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry należą przede wszystkim niekomfortowy świąd, który nasila się zwłaszcza po spoceniu, nieestetyczne wypryski, łuszcząca się i sucha skóra. Po pewnym czasie pojawiają się również biały łupież, zaczerwienienie, nawroty wirusowych zapaleń skóry, schorzenia oczu, rumień oraz nietolerancja na tkaniny i materiały, w szczególności wełnę. Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszą również powiększone węzły chłonne.
W ostrej fazie choroby przeważają w znacznym stopniu wykwity skórne z drobnymi grudkami, nadżerkami i pęcherzykami. Zaniepokoić powinny nas również złuszczenie naskórka, uszkodzenia skóry pod wpływem drapania, nawracające liszaje.
Leczenie egzemy jest niezwykle trudne. Konieczne jest wykrycie czynników powodujących powstanie wyprysków, by móc zastosować odpowiednie odczulanie. W sytuacji, kiedy wykrycie czynnika uczulającego jest trudne, stosuje się środku ogólne.
W przypadku atopowego zapalenia skóry kluczową rolę odgrywa dbałość i pielęgnacja o skórę. Stosowanie zalecanych przez lekarza specjalistę maści i preparatów może skutecznie złagodzić świąd i zmniejszyć występujące zaczerwienienie. Nie można zapomnieć również o ostrożności i o ile jest możliwe unikaniu materiałów i proszków, które mogą podrażniać skórę. Pacjenci cierpiący na atopowe zapalenie skóry muszą odpowiednio dobierać kosmetyki takie jak żele do mycia, mydła czy szampony, aby nie pogorszyć pojawiających się zmian skórnych.

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.